Prijavi se HR
close

100% naravna in učinkovita zaščita pred klopi in komarji   

0

Cart Empty cart

Košarica Subtotal: 0,00 €
Do brezplačne dostave ti manjka še: 0,00 €!

ARTIČOKA (Cynara scolymus) in prezimovanje

Artičoka je sredozemska rastlina, ki je bila kot zelenjava pri Grkih in Rimljanih zelo priljubljena. Je iz družine nebinovk in prihaja iz Arabskega polotoka. Zaradi okusa je priljubljena tudi v kulinariki. Je trajnica, visoka do 2 metra, z zelo dolgimi, razčlenjenimi listi, ki so zgoraj zelenkasto sive, spodaj pa bele barve. Listi na robovih listne ploskve tvorijo trne. Raste v krajih z bolj toplim podnebjem. Pozno poleti dobi škrlatno rdeče cvetove z mehkimi bodicami, ki spominjajo na osat.

Artičoko gojimo tudi pri Cvetki, vsako jesen se potrudimo, da kar čim več rastlin uspešno prezimimo. Letos nekaj sadik poskusno prezimujemo v rastlinjaku. Artičoka je dvoletnica, največja koncentracija zdravilnih učinkovin se v rastlini nahaja v drugem letu rasti. Zato je tako pomembno, da rastline prezimimo.

Pomagamo si lahko s slamo, kopreno, filcem… Pomembno je, da rastlino zaščitimo pred direktnim dostopom mraza na njeno površino (npr. slane). Uspešnost prezimovanja zavisi od večih dejavnikov, kot so trajanje nizkih temperatur in koliko °C pod lediščem so. Pomembna je tudi namočenost zemlje. Zalivanje pozimi ni potrebno, le če je izredno suha in sončna zima. V kolikor jo prezimujemo zunaj, pustimo, da zaščito prekrije sneg, saj le-ta predstavlja dodatno izolacijo. Nekaj listov bo tekom zime  odmrlo, vendar rastlina običajno zimo preživi in spomladi hitro odžene ter tvori cvetove in nato plodove.

Cvetka za pripravo čaja in zeliščnih kapljic uporablja liste artičoke, v kulinariki pa se uporabljajo sveži plodovi. Pri pripravi izdelkov iz listov artičoke je potrebna posebna skrbnost in natančnost, saj se ob neprimernem ravnanju lahko izgubi kar do 40% zdravilnih učinkovin.

Učinkovine v listih artičoke pospešujejo nastajanje žolča in spodbujajo njegov pretok. Za primer vam predstavim  študijo, v kateri so bolnikom dajali pripravek listov artičoke - po šestih tednih zdravljenja so se znaki prebavnih motenj (neprenašanje maščob, napihnjenost, napenjanje, zaprtje, trebušna bolečina …) znatno izboljšali. Ugotovljen je bil tudi ugoden vpliv pripravkov artičoke na znižanje krvne koncentracije holesterola, ki je pomemben dejavnik tveganja pri razvoju arterioskleroze. Nekatere raziskave so pokazale 10-15% znižanje nivoja holesterola. Te ugotovitve podpirajo tudi številna poročila o znižanju holesterola pri dolgotrajnem jemanju pripravkov artičoke.

Listi artičoke imajo tudi antioksidativne učinke ter zaščitno delovanje na jetra.

Če povzamem bistvo, je artičoka vsestransko uporabna rastlina, ki vam bo pomagala pri lajšanju prebavnih motenj in zaščitila vaša jetra pred toksičnimi snovmi, katerim smo dnevno izpostavljeni.

Pri Cvetki lahko kupiš zeliščne kapljice in čaj iz listov artičoke.